Reklama

Euro2012

Nowak jest gotowy zastąpić Smudę

Wtorek, 19 czerwca 2012 (11:00)

To był dzień dialogu z trenerami. Smuda powiedział: "Na stanowisku selekcjonera widzę któregoś z polskich trenerów - Kasperczaka, Lenczyka, Fornalika, Skorżę". Majewski oświadczył: "Ja już byłem selekcjonerem, co prawda krótko, ale byłem".

Zdjęcie

Piotr Nowak jest gotowy objąć reprezentację Polski
Piotr Nowak jest gotowy objąć reprezentację Polski
Zadzwoniłem również do Piotra Nowaka, który niedawno rozstał się z Philadelphia Union. Wcześniej prowadził D. C. United, reprezentację USA do lat 23 (awans do igrzysk olimpijskich w Pekinie), a także był asystentem w pierwszej reprezentacji USA. Nowak oświadczył: "Smuda wykonał odpowiednią pracę. W kadrze nie potrzebna jest rewolucja, a ewolucja. Jestem gotowy, jeśli PZPN poważnie potraktuje moją osobę". 

  • Orest Lenczyk, Maciej Skorża, Waldemar Fornalik, Henryk Kasperczak, Michał Probierz, Rafael Benitez, Avram Grant, Ktoś inny
Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Kto powinien zająć miejsce po Franciszku Smudzie?

Kto powinien zająć miejsce po Franciszku Smudzie?
  • 18%
  • 9%
  • 9%
  • 12%
  • 5%
  • 18%
  • 4%
  • 25%
głosów: 22074

Dotychczasowy selekcjoner, Franciszek Smuda tuż przed wyjazdem z hotelu Hyatt w Warszawie zgodził się na wywiad dla Polsatu Sport. Nie pozostawiał żadnej wątpliwości, jeśli chodzi o funkcję trenera kadry. Smuda mówi: "Nie wypełniłem zadania. Moja umowa dobiega końca. Na pewno teraz odpocznę, za kilka dni wrócę do Warszawy. Porozmawiam z prezesem Grzegorzem Lato, a później jadę na wakacje". Czy Smuda postawiłby na trenera z Polski, czy zagranicznego? Selekcjoner "Biało-czerwonych" zaskoczył mnie. Nie uchylił się od odpowiedzi. Smuda powiedział bez wahania: "Widzę w roli mojego następcy któregoś z polskich trenerów - jest Henryk Kasperczak, jest Orest Lenczyk, kadrę mógłby objąć Waldemar Fornalik albo Maciej Skorża". Czy zdają sobie sprawę, jaka presja związana jest ze stanowiskiem selekcjonera "Biało-czerwonych"? Smuda - chyba po raz pierwszy tego dnia uśmiechając się pod nosem - odparł: "Jak nie wiedzą, to się szybko dowiedzą". Wiadomo, że Smuda nie przepada za Henrykiem Kasperczakiem, który go kiedyś "wygryzł" z Wisły, ani za Orestem Lenczykiem, który ostatnio mocno mu dogryzał. Jednak teraz nie ogląda się na przeszłość. Smuda przyznaje: "Obaj mają dokonania - Kasperczak prowadził kilka reprezentacji w Afryce, a Lenczyk ze Śląska stworzył naprawdę zespół, o czym świadczy mistrzostwo Polski". 

Reklama

Kiedy okazało się, że we wtorkowej konferencji prasowej prezesowi PZPN, Grzegorzowi Lacie będzie towarzyszył Stefan Majewski od razu zaczęły się spekulacje w mediach. Majewski tymczasowym zastępcą Smudy? Trener reprezentacji U-21 na stadionie Lecha w Poznaniu - gdzie z trybun oglądał spotkanie Włochów z Irlandczykami - tylko łapał się za głowę. "Nie żartujemy! Czy panowie naprawdę myślą, że wziąłbym kadrę tymczasowo?" - dopytywał się kolejnych rozmówców. Po czym dodawał: "Ja już byłem selekcjonerem, co prawda krótko, ale byłem. Nie był to właściwy czas, ale nie zmienię historii. Proszę wziąć pod uwagę także nastawienie mediów do mojej osoby. Paru piłkarzyków ukształtowało o mnie opinię. Niesprawiedliwą, ale ciągle obecną w mediach. Zresztą ja naprawdę mam co robić w najbliższym czasie - we wrześniu gramy kolejne mecze eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy. Jeśli wygramy z Rosją i Portugalią, to awansujemy. Będzie ciężko, ale nie poddaję się w roli trenera U-21". Co będzie później? Majewski przyznaje: "W Polsce trudno mi będzie znaleźć pracę. Nie brakuje jednak propozycji z zagranicy. Więc naprawdę dam sobie radę. Inna rzecz, że warto zająć się kwestią szkolenia w Polsce". Czy Wydział Szkolenia PZPN właściwie pracuje? Majewski mówi: "Jest kilka programów, ale proszę się popytać, czy są odpowiednio realizowane".

W nocy wykonałem telefon do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka jeden z najlepszych polskich trenerów - Piotr Nowak. Niedawno rozstał się z Philadelphia Union. Jednak wcześniej miał sukcesy z D. C. United, czy reprezentacją olimpijską USA, z którą wywalczył awans do turnieju piłkarskiego igrzysk olimpijskich w Pekinie. Współpracował również z Bobem Bradleyem w pierwszej reprezentacji USA. Nowak powiedział: "Smuda wykonał odpowiednią pracę. W kadrze nie potrzebna jest rewolucja, a ewolucja. Jestem gotowy, jeśli PZPN poważnie potraktuje moją osobę". Nowak - o czym wiadomo od dawno - postawiłby twarde warunki. Chciałby odegrać w polskim futbolu taką rolę, jak Juergen Klinsmann w niemieckim. Klinsmann porozumiał się z federacją Niemiec w 2004 roku. Już w 2006 zajął trzecie miejsce na mundialu. Jego asystent - Joachim Loew, który przejął kadrę w 2006 roku, a pracuje wedle tej samej filozofii, co Klinsmann - poprowadził Niemców do wicemistrzostwa świata Europy w 2008 roku, a także trzeciego miejsca na Mundialu w 2010.

Puenta pojawiła się w taksówce, słuchając radia "Mercury". Grzegorza Lato - na pytanie kto będzie nowym selekcjonerem - odparł: "To nie jest okres wedekacji". Wedekacji? Chyba wegetacji. I chyba to pojęcie nie odnosi się do trenerów, ale... takiego mamy prezesa PZPN, na jakiego zasługujemy.

Czy Smuda powinien zostać? Dyskutuj na forum

Artykuł pochodzi z kategorii: Euro2012

Roman Kołtoń

Skomentuj artykuł: Nowak jest gotowy zastąpić Smudę

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (559)

Dodaj komentarz
JESCHOV

~JESCHOV -

OD SKORŻÓW,MAJEWSKICH,FORNALIKÓW, PIECHNICZKÓW,ENGELI,LATO,JANASÓW,SMUDÓW,TUSKÓW I GRASIÓW, "MUCHÓW"...UCHOWAJ NAS PANIE. POLACY NIC SIĘ NIE STAŁO, POLACY NAJDURNIEJSZYM I NAJBARDZIEJ PODATNYM NA PROPAGANDE NARODEM NA ŚWIECIE. STALIN Z HITLEREM WIEDZIELI CO ROBIĄ MORDUJĄC NASZE ELITY. TO BYŁ PLAN NA 50 LAT DO PRZODU. JAK WIDAĆ SKUTECZNY

z Katowic

~z Katowic -

jak to jest że 3 rodowitych Ślązaków gra w reprezentacji Niemiec. A ilu gra w polskiej reprezentacji? To jest przyczyna waszych niepowodzeń!

Damian

~Damian -

Ja osobiście wybierałbym między Nowakiem Fornalikiem i Probierzem według mnie są oni najlepszymi trenerami na to stanowisko

luki

~luki -

najlepszy trener to nowak z polskich ma super wzorce z usa gdyby lato mial jaja to by pozwolil nowakowi na to samo co niemcy pozwolili klinsmanowi ale pzpn i lato to nie niemcy pozdro szkoda ze zmarnuja taki potencjal graczy polskich ktorego nie widzialem od 20 lat

zza oceanu

~zza oceanu -

Wyglada na to,ze Polaczki sa zadowoleni z Euro,ostatnie miejsce w najslabszej grupie,jak Smuda mowi "nie przegrywalismy 0:4,0:5," ja ,jestem w szoku ze niektorzy jeszcze go nie maja dosc!!! Prawdopodobnie sa na takim poziomie jak i sam Dyzma,bez szkoly,kultury,i byle tylko WYSOKO NIE PRZEGRAC!!! ZAL MI WAS,POLACZKI,jestescie minimalistami i do niczego NIGDY nie dojdziecie!!!! I pamietajcie,co mowil Wasz Boss,Nikodem Smuda: ZAJELISMY OSTATNIE MIEJSCE,W NAJSLABSZEJ GRUPIE,ALE.... Z KLASA!!!!!! hahhahahaha!

radek1992k

~radek1992k -

z tych w sondzie to tylko bym wybrał Lenczyka a później Fornalika. Skorże to schowajcie do szafy! ! miał mistrzostwo w legi na wyciągnięcie ręki to i tak go nie zdobył, ldziee z czym do czego. Dokładnie w Polsce nie ma dyscypliny każdy olewa to wszystko i jest jak jest niestety

PRAWDA

~PRAWDA -

dlaczego Szarmach do tej jeszcze NIC nie powiedzial ???

Prawda

~Prawda -

Chuck Norris powinien zostać selekcjonerem naszej kadry :)

t.c.

~t.c. -

Ja chyba zgłoszę swoją kandydaturę na selekcjonera. Ludzie!!! Dwa lata darmowe wycieczki, luksusowe hotele, wypasione wozy, zawodników trenują mi kluby a ja biorę dodatkowo wysokie pobory. Biorę do kadry tego, który mi się wydaje, że będzie dobry. Jak na koniec wyjdzie klapa to i tak dostanę premię bo mi się ona należy z umowy bez względu na końcowy wynik.

kibicka

~kibicka -

Ja baba kibicka piłki nożnej zarzarta,wyszczekana, zgłaszam swoją kandydature na selekcjonera i to za dużo,dużo mniejsze apanaże niż brał Smuda.Jeszcze baby nie było.No to co??