Reklama

Euro2012

Nowak jest gotowy zastąpić Smudę

Wtorek, 19 czerwca 2012 (11:00)

To był dzień dialogu z trenerami. Smuda powiedział: "Na stanowisku selekcjonera widzę któregoś z polskich trenerów - Kasperczaka, Lenczyka, Fornalika, Skorżę". Majewski oświadczył: "Ja już byłem selekcjonerem, co prawda krótko, ale byłem".

Zdjęcie

Piotr Nowak jest gotowy objąć reprezentację Polski
Piotr Nowak jest gotowy objąć reprezentację Polski
Zadzwoniłem również do Piotra Nowaka, który niedawno rozstał się z Philadelphia Union. Wcześniej prowadził D. C. United, reprezentację USA do lat 23 (awans do igrzysk olimpijskich w Pekinie), a także był asystentem w pierwszej reprezentacji USA. Nowak oświadczył: "Smuda wykonał odpowiednią pracę. W kadrze nie potrzebna jest rewolucja, a ewolucja. Jestem gotowy, jeśli PZPN poważnie potraktuje moją osobę". 

  • Orest Lenczyk, Maciej Skorża, Waldemar Fornalik, Henryk Kasperczak, Michał Probierz, Rafael Benitez, Avram Grant, Ktoś inny
Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Kto powinien zająć miejsce po Franciszku Smudzie?

Kto powinien zająć miejsce po Franciszku Smudzie?
  • 18%
  • 9%
  • 9%
  • 12%
  • 5%
  • 18%
  • 4%
  • 25%
głosów: 22074

Dotychczasowy selekcjoner, Franciszek Smuda tuż przed wyjazdem z hotelu Hyatt w Warszawie zgodził się na wywiad dla Polsatu Sport. Nie pozostawiał żadnej wątpliwości, jeśli chodzi o funkcję trenera kadry. Smuda mówi: "Nie wypełniłem zadania. Moja umowa dobiega końca. Na pewno teraz odpocznę, za kilka dni wrócę do Warszawy. Porozmawiam z prezesem Grzegorzem Lato, a później jadę na wakacje". Czy Smuda postawiłby na trenera z Polski, czy zagranicznego? Selekcjoner "Biało-czerwonych" zaskoczył mnie. Nie uchylił się od odpowiedzi. Smuda powiedział bez wahania: "Widzę w roli mojego następcy któregoś z polskich trenerów - jest Henryk Kasperczak, jest Orest Lenczyk, kadrę mógłby objąć Waldemar Fornalik albo Maciej Skorża". Czy zdają sobie sprawę, jaka presja związana jest ze stanowiskiem selekcjonera "Biało-czerwonych"? Smuda - chyba po raz pierwszy tego dnia uśmiechając się pod nosem - odparł: "Jak nie wiedzą, to się szybko dowiedzą". Wiadomo, że Smuda nie przepada za Henrykiem Kasperczakiem, który go kiedyś "wygryzł" z Wisły, ani za Orestem Lenczykiem, który ostatnio mocno mu dogryzał. Jednak teraz nie ogląda się na przeszłość. Smuda przyznaje: "Obaj mają dokonania - Kasperczak prowadził kilka reprezentacji w Afryce, a Lenczyk ze Śląska stworzył naprawdę zespół, o czym świadczy mistrzostwo Polski". 

Reklama

Kiedy okazało się, że we wtorkowej konferencji prasowej prezesowi PZPN, Grzegorzowi Lacie będzie towarzyszył Stefan Majewski od razu zaczęły się spekulacje w mediach. Majewski tymczasowym zastępcą Smudy? Trener reprezentacji U-21 na stadionie Lecha w Poznaniu - gdzie z trybun oglądał spotkanie Włochów z Irlandczykami - tylko łapał się za głowę. "Nie żartujemy! Czy panowie naprawdę myślą, że wziąłbym kadrę tymczasowo?" - dopytywał się kolejnych rozmówców. Po czym dodawał: "Ja już byłem selekcjonerem, co prawda krótko, ale byłem. Nie był to właściwy czas, ale nie zmienię historii. Proszę wziąć pod uwagę także nastawienie mediów do mojej osoby. Paru piłkarzyków ukształtowało o mnie opinię. Niesprawiedliwą, ale ciągle obecną w mediach. Zresztą ja naprawdę mam co robić w najbliższym czasie - we wrześniu gramy kolejne mecze eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy. Jeśli wygramy z Rosją i Portugalią, to awansujemy. Będzie ciężko, ale nie poddaję się w roli trenera U-21". Co będzie później? Majewski przyznaje: "W Polsce trudno mi będzie znaleźć pracę. Nie brakuje jednak propozycji z zagranicy. Więc naprawdę dam sobie radę. Inna rzecz, że warto zająć się kwestią szkolenia w Polsce". Czy Wydział Szkolenia PZPN właściwie pracuje? Majewski mówi: "Jest kilka programów, ale proszę się popytać, czy są odpowiednio realizowane".

W nocy wykonałem telefon do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka jeden z najlepszych polskich trenerów - Piotr Nowak. Niedawno rozstał się z Philadelphia Union. Jednak wcześniej miał sukcesy z D. C. United, czy reprezentacją olimpijską USA, z którą wywalczył awans do turnieju piłkarskiego igrzysk olimpijskich w Pekinie. Współpracował również z Bobem Bradleyem w pierwszej reprezentacji USA. Nowak powiedział: "Smuda wykonał odpowiednią pracę. W kadrze nie potrzebna jest rewolucja, a ewolucja. Jestem gotowy, jeśli PZPN poważnie potraktuje moją osobę". Nowak - o czym wiadomo od dawno - postawiłby twarde warunki. Chciałby odegrać w polskim futbolu taką rolę, jak Juergen Klinsmann w niemieckim. Klinsmann porozumiał się z federacją Niemiec w 2004 roku. Już w 2006 zajął trzecie miejsce na mundialu. Jego asystent - Joachim Loew, który przejął kadrę w 2006 roku, a pracuje wedle tej samej filozofii, co Klinsmann - poprowadził Niemców do wicemistrzostwa świata Europy w 2008 roku, a także trzeciego miejsca na Mundialu w 2010.

Puenta pojawiła się w taksówce, słuchając radia "Mercury". Grzegorza Lato - na pytanie kto będzie nowym selekcjonerem - odparł: "To nie jest okres wedekacji". Wedekacji? Chyba wegetacji. I chyba to pojęcie nie odnosi się do trenerów, ale... takiego mamy prezesa PZPN, na jakiego zasługujemy.

Czy Smuda powinien zostać? Dyskutuj na forum

Artykuł pochodzi z kategorii: Euro2012

Roman Kołtoń

Skomentuj artykuł: Nowak jest gotowy zastąpić Smudę

Przejdź do forum »

Wasze komentarze: 559,

przeczytane przez: 838 osób Dodaj komentarz